جامعه نابينايان شهرستان کرج

۹۷/۰۴/۲۰

صیانت از آرای مردم مهمترین وظیفه شورای نگهبان است

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات البرز با تاکید بر نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات گفت: این نوع نظارت صرفا مختص ایران نیست و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شکلی دیده می‌شود

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، سید رضا نورالهی در نشست خبری دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان البرز که امروز چهارشنبه ۲۰ تیرماه برگزار شد؛ اظهار کرد: طبق اصول قانون اساسی وظایفی برای شورای نگهبان تعیین شده که این رسالت و وظایف بسیار حساس هستند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان از ترکیب شش حقوقدان و شش فقیه تشکیل شده که هر کدام به مدت شش سال در این شورا فعالیت دارند.

وی افزود: تفسیر قانون اساسی، بررسی قوانین مجلس، بررسی اساسنامه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی، نظارت بر انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بخشی از وظایف گسترده شورای نگهبان است.

وی توضیح داد: برای اینکه شورای شورای نگهبان دارای دو مجمع فقهی و حقوقی است تا بتواند در تطبیق تخصصی قوانین به خوبی عمل کند.

این مسئول با اشاره به فعالیت دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات ابراز کرد: این دفاتر بازوی قوی شورای نگهبان در استان‌های مختلف هستند که به در جریان انتخابات نقش حساسی ایفا می کنند.

نورالهی با تاکید بر نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات گفت: این نوع نظارت صرفا مختص ایران نیست و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شکلی دیده می‌شود.

وی اظهار کرد: در بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان با سه مفهوم رد صلاحیت، عدم احراز و تایید صلاحیت مواجه هستیم.

وی ابراز کرد: عدم احراز صلاحیت با رد صلاحیت تفاوت زیادی دارد و نباید این تفاوت‌ها را نادیده گرفت.

وی افزود: محکومیت کیفری، فعالیت بر علیه امنیت ملی، فعالیت در احزاب معاند و سابقه اعتیاد از جمله مواردی است که منجر به رد صلاحیت کاندیداها می‌شود.

این مسئول گفت: ولی مواردی چون عدم احراز مدرک دانشگاهی و آدرس درست و مستند از جمله مواردی است که باعث عدم احراز صلاحیت می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در تایید یا رد صلاحیت کاندیداها به هیچ وجه به حزب و جهت‌گیری سیاسی کاندیداها توجه نمی‌شود و بیشتر به تعهد آنان به نظام و آرمان‌های انقلاب توجه می‌شود.

رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ادامه داد: ما امانتدار مردم هستیم و مهمترین وظیفه این دفتر صیانت از آرای مردم است.

وی با اشاره به برنامه‌های سالروز تشکیل شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: از ۲۱ تیر تا ۲۸ تیر هر روز شاهد برگزاری یک همایش بصیرتی با محتوای شفاف‌سازی وظایف شورای نگهبان و برگزاری کلاس‌های بصیرتی خواهیم بود.

نورالهی گفت: دیدار با خانواده‌های شهدای مدافع حرم، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و غبارروبی مزار شهدا از دیگر برنامه‌های سالروز تاسیس شورای نگهبان است.

[ایسنا]

 

اخبار کرج از روزنامه ها و هفته نامه های محلی انتخاب می گردند، اين سايت هيچ مسووليتی در قبال صحت و سقم اين اطلاعات ندارد.

صفحه نخست
اخبار کرج
شهروندان و مسوولين
فروشگاه اينترنتی

 
راهنمای ۱۱۸
118 استان تهران
تلفن‌های ضروری
اطلاعات اصناف

معرفی شرکت شما
 

اطلاعات شهری
تاريخچه کرج
گردشگاه‌های طبيعی
مکانهای تاريخی
پيش بينی آب و هوای کرج
برنامه سينماها
نقشه حرکت مترو
زمان حرکت مترو از کرج
زمان حرکت مترو از گلشهر
گالری عکس
 
تفريحی
پخش زنده تلويزيونهای ايران
فال حافظ
طالع بينی

تماس با ما
نظر خواهی

 
  کليه حقوق اين وب سايت متعلق به شبکه اطلاعات شهری کرج ميباشد.
برداشت مطلب با ذکر منبع و لينک به وب سايت بلامانع است.
با حمايت شبکه اينترنت پرديس.