جامعه نابينايان شهرستان کرج

۹۷/۰۴/۱۹

پای درد و دل یک مرغدار نمونه؛ چیزی به نام مرغ هورمونی وجود ندارد/سود مرغ فقط به جیب دلالان می‌رود

یک مرغدار نمونه با بیان اینکه مرغداریش جز یکی از بهترین مرغداری‌های کشور است و حتی از کشورهای خارجی هم برخی برای الگوبرداری از آن دیدن می‌کنند گفت: با این وجود مشکلات اخیر به خصوص دلالی‌های وسیع باعث شده در حالت بهترین راندمان هم به جای سود ضرردهی داشته باشیم.

چراغی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز گفت: مرغداری‌های استان البرز در شرایط کنونی وضعیت خوبی ندارند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات این روزهای مرغداری‌ها، بحث تأمین خوراک است؛ واقعیت این است که پس از افزایش نرخ ارز و با توجه به اینکه 90 درصد نهاده‌ها وارداتی است؛ خوراک طیور افزایش قیمت زیادی داشته است.

این مرغدار ادامه داد: به عنوان نمونه بنده در دوره جوجه‌ریزی قبلی که پیش از عید انجام شد هر کیلوگرم خوراک را به قیمت 1400 تومان تهیه می‌کردم اما در دوره فعلی قیمت خوراک به 2100 تومان رسیده است.

چراغی یکی دیگر از مشکلات مرغداران را افزایش بی‌قاعده قیمت واکسن و دارو عنوان و اعلام کرد: سال قبل کل هزینه تأمین واکسن یک واحد 90 هزارتایی حدود 14 میلیون تومان بود اما امسال به 25 میلیون تومان رسیده است.

وی افزود: بخش زیادی از این مشکل ناشی از سوءاستفاده داروخانه‌هایی است که از واکسن مورد نیاز مرغداری‌ها سودی 100 درصدی کسب می‌کنند و حتی در برخی مواقع واکسن‌های بی‌اثر به مرغدار می‌فروشند.

چراغی در خصوص قیمت مرغ و سودی که از این محصول نصیب تولیدکننده می‌شود نیز گفت: متأسفانه تولید کننده مرغ از زحمت خود بی نصیب است؛ در کرج مرغ توسط سه نفر که کشتارگاه دارند تعیین می‌شود؛ این افراد با نفوذی که دارند شب قبل از کشتار قیمت را به تولیدکنندگان اعلام می‌کنند و مرغ با همان قیمت به آنها فروخته می‌شود.

وی با بیان اینکه سود مرغ نه در جیب تولیدکننده می‌رود و نه در جیب فروشنده ادامه داد: در روزهای اخیر مرغ زنده از تولیدکننده به قیمت 5 هزار تومان خریداری می‌شود؛ این مرغ پس از کشتار به قیمت هر کیلو 6 هزار و 700 تومان به توزیع کننده تحویل و در نهایت با قیمت 8 هزار و 500 تا 9 هزار تومان به دست مردم می‌رسد.

چراغی اظهار کرد: بنده با تمام زحمتی که برای پرورش مرغ متحمل می‌شوم به سود 500 تومانی برای هر کیلوگرم هم راضی هستم اما متاسفانه همین هم نصیب مرغدار نمی‌شود و حتی در دوره قبل که بهترین راندمان را داشتم؛ 100 میلیون تومان ضرر کرده‌ام.

وی افزود: این ضرر در حالی است که مرغداری بنده جز یکی از بهترین مرغداری‌های کشور است و حتی از کشورهای خارجی هم برخی برای الگوبرداری از آن دیدن می‌کنند.

این مرغدار یکی دیگر از مشکلات مرغداری‌ها را افزایش طول دروه نگهداری از مرغ عنوان و اعلام کرد: در هیچ جای دنیا مرغ بیش از 42 روز نگهداری نمی‌شود و کشتار از روز 35 ام شروع می‌شود؛ بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم مرغ‌های کوچکتر را برای مصرف خریداری کنند.

وی از شایعات تزریق هورمون به مرغ‌های پرورشی و آسیبی که مرغداران از این شایعه متحمل می‌شوند نیز گفت و اظهار کرد: به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد و از مردم می‌خواهیم بدون توجه به این شایعات با مرغ آشتی کنند.

چراغی در پایان در خصوص مشکلات ناشی از قطعی برق و گرمای هوا نیز گفت: خوشبختانه با وجود اینکه در روزهای اخیر قطعی برق وجود داشته اما با وجود ژنراتور مشکلی در این خصوص به وجود نیامده است.

[ایسنا]

 

اخبار کرج از روزنامه ها و هفته نامه های محلی انتخاب می گردند، اين سايت هيچ مسووليتی در قبال صحت و سقم اين اطلاعات ندارد.

صفحه نخست
اخبار کرج
شهروندان و مسوولين
فروشگاه اينترنتی

 
راهنمای ۱۱۸
118 استان تهران
تلفن‌های ضروری
اطلاعات اصناف

معرفی شرکت شما
 

اطلاعات شهری
تاريخچه کرج
گردشگاه‌های طبيعی
مکانهای تاريخی
پيش بينی آب و هوای کرج
برنامه سينماها
نقشه حرکت مترو
زمان حرکت مترو از کرج
زمان حرکت مترو از گلشهر
گالری عکس
 
تفريحی
پخش زنده تلويزيونهای ايران
فال حافظ
طالع بينی

تماس با ما
نظر خواهی

 
  کليه حقوق اين وب سايت متعلق به شبکه اطلاعات شهری کرج ميباشد.
برداشت مطلب با ذکر منبع و لينک به وب سايت بلامانع است.
با حمايت شبکه اينترنت پرديس.