جامعه نابينايان شهرستان کرج

۹۶/۱۰/۲۳

کرج را محله‌محور مدیریت کنیم

یک پژوهشگر مدیریت شهری تاکید کرد : کـرج را محله محور مدیریت کنیم ؛ شهرداری کرج در دوره جدید به سمت بهره گیری از مشارکت شهروندی حرکت کرده است

پویا پارسا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، با اشاره به اینکه شهرکرج قبل از آن که گستره وسیع کنونی را تجربه کند، دارای محله‌های قدیمی با هویت خاص بوده است، اظهار داشت: محله‌های شهر کرج هر کدام هویت خاصی را دارا هستند که این هویت در تعاملی دو سویه میان ساکنان آن محله، نام و سابقه محله، شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: تبصره 2 ماده 4 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 15/4/62 محله را یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تقسیمات کشوری معرفی می‌کند که در واقع یکی از واحدهای پایه برنامه‌ریزی در ساخت فضاهای شهری است.

این کارشناس ارشد و پژوهشگر مدیریت شهری با بیان اینکه در شهرکرج ، فرهنگ‌های گوناگون ناشی از قومیت‌های مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند، گفت: هویت محله‌های قدیمی شهر کرج را نمی‌توان آنطور که باید در محله‌های جدید دید و همین عامل باعث می شود نقش محله محوری بسیار پر اهمیت گردد و مدیران شهری به سمتی حرکت کنند که بتوانند هویت محلات را تقویت کنند.

پارسا با بیان اینکه سرای محلات حسِ وابستگی ، تعلق و مشارکت شهروندان و در نهایت هویت محلی را گسترش می‌دهد افزود: سرای محلات می‌تواند فعالیت فرهنگی ، اجتماعی ، خدماتی و آموزشی در محله‌ها را دچار تحول کرده و مدیریت هر محل را به ساکنان آن محل منتقل کند، تا با بهره گیری از مشارکت شهروندان از تصمیم گیری تا اجرای کلیه فعالیت ها با توجه به ویژگی های محله صورت گیرد.

وی ادامه داد: محله‌هایی معروف به یزدی‌ها، آذری‌ها، شمالی‌ها، اصفهانی‌ها در کرج وجود دارد محلاتی که بافتِ اجتماعی، قومیتی ، خاص خود را دارند و با اجرای طرح سرای محلات می توان ظرفیت‌های بالای هر محل برای فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، هنری و مذهبی را در قالبِ این فضا شکل داد و کـرج را محله محور مدیریت کرد.

این کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری با تاکید بر اینکه شهرداری کرج در دوره جدید به سمت بهره گیری از مشارکت شهروندی حرکت کرده است ، تصریح کرد: شهردار کرج تاکید بسیاری بر راه اندازی سراي محلات در مناطق دارد و اقدامات شایسته‌ای در راستای مشارکت شهروندی انجام داده است اما امیدوارم طرح سرای محلات در مرحله مطالعاتی همانند تهیه طرحِ تفصیلی که حدودِ هشت سال طول کشیده است به طول نیانجامد و با توجه به دیدگاه مثبت شهردار کرج هرچه سریعتر به مرحله اجرایی و بومی سازی شده برسد.

پارسا اظهار داشت: شهرداری کرج در طرح بهبود نگهداشت در مناطق 10 گانه کرج ، در اجرا نشان داد با بهره گیری از مشارکت شهروندان می‌توان مدیریت شهری کرج را به سمتی هدایت کرد که ظرفیت مغفول پازلِ مشارکت فرهنگی، اجتماعی کرج بالاخره از حالت بالقوه خارج شود.

کارشناس ارشد و پژوهشگر مدیریت شهری در پایان با تأکید بر اینکه با الگو گیری از طرح‌های مشارکتی شهر تهران همانند سامانه ۱۸۸۸ می توان مشارکت شهروندان کرجی را در راستای پیگیری مشکلات شهری دو چندان کرد گفت: سامانه ۱۸۸۸ در راستای پاسخگویی و رسیدگی به مطالبات شهری شهروندان در تهران راه اندازی شد و تاکنون توانسته رضایت اکثریت شهروندان تهرانی را جلب کن، مدیریت شهری کرج می‌تواند با بومی سازی این طرح و بهره گیری از فرهیختگان شهری به عنوان ناظرین مشکلات محله و منطقه خود را به طور مستقیم با مدیران شهری در میان بگذارند و مدیران شهری نیز با سرعت العمل بیشتری به مشکلات رسیدگی کنند.

[ایسنا]

 

اخبار کرج از روزنامه ها و هفته نامه های محلی انتخاب می گردند، اين سايت هيچ مسووليتی در قبال صحت و سقم اين اطلاعات ندارد.

صفحه نخست
اخبار کرج
شهروندان و مسوولين
فروشگاه اينترنتی

 
راهنمای ۱۱۸
118 استان تهران
تلفن‌های ضروری
اطلاعات اصناف

معرفی شرکت شما
 

اطلاعات شهری
تاريخچه کرج
گردشگاه‌های طبيعی
مکانهای تاريخی
پيش بينی آب و هوای کرج
برنامه سينماها
نقشه حرکت مترو
زمان حرکت مترو از کرج
زمان حرکت مترو از گلشهر
گالری عکس
 
تفريحی
پخش زنده تلويزيونهای ايران
فال حافظ
طالع بينی

تماس با ما
نظر خواهی

 
  کليه حقوق اين وب سايت متعلق به شبکه اطلاعات شهری کرج ميباشد.
برداشت مطلب با ذکر منبع و لينک به وب سايت بلامانع است.
با حمايت شبکه اينترنت پرديس.