جامعه نابينايان شهرستان کرج

۹۶/۰۵/۱۸

ورود 119 هزار پرونده به محاکم البرز در سه ماهه نخست جاری

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در سه ماهه نخست سال 96 تعداد 119هزار پرونده ورودی و 117 هزار پرونده مختومه به محاکم استان البرز ثبت شده است.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، آیین تجلیل از قضات برگزیده دادگستری استان البرز با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد موحدی آزاد دادستان انتظامی قضات کشور، علی رنجبر معاون دادستان انتظامی کشور، احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز، حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب کرج و دیگر مسئولان قضایی استان در سالن جلسات دادگستری کل استان البرز برگزار شد.
احمد فاضلیان، رئیس کل دادگستری استان البرز در این نشست با اشاره به انجام بازرسی‌های دقیق که توسط قوه قضائیه از دستگاه قضایی استان انجام شده گفت: در این بازرسی‌ها که می‌تواند تضمین کننده وجود فضایی سالم و با کمترین ایراد برای خدمات‌رسانی به مردم باشد عملکرد دستگاه قضایی و آرای قضات دادگستری استان توسط هیئت اعزامی مورد بررسی قرار گرفتند.
وی افزود: نتیجه بررسی انجام شده منجر به تجلیل هیئت نظارت و ارزشیابی قوه قضائیه از 23 تن از قضات استان البرز شد.
بیش از 1500 پست بلاتصدی
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز در ادامه با اشاره به اقدامات مختلفی که در دادگستری استان البرز برای حل مشکلات و بهینه‌سازی خدمات‌رسانی به مردم انجام شده اضافه کرد: استان البرز اکنون دارای 567 پست قضایی است که تنها 299 پست آن متصدی دارد و 47 درصد پست‌ها بلاتصدی است در حوزه اداری نیز با اینکه دوهزارو 20پست مصوب داریم هزارو 300 پست بلاتصدی مانده است که به معنای کمبود 64 درصدی در کادر اداری است و جبران این کاستی، فشار زیادی را به مجموعه وارد می‌کند.
وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر و پایان سال قبل با پیگیری‌های انجام شده تعدادی از قضات به مجموعه اضافه شدند و مقرر شده تا پایان سال نیز با نگاه ویژه به کادر اداری، بخشی از کمبود نیرو جبران شود.
ورود 119 هزار پرونده در سه ماهه نخست سال 96
رئیس کل دادگستری استان البرز تعداد پرونده‌های وارده در سال 95 به کلیه محاکم استان را 507 هزار عنوان کرد و توضیح داد: در این مدت به 503 هزار پرونده رسیدگی شد که آمار بیانگر افزایش پنج درصدی در ورودی پرونده‌ها به نسبت سال 94 و افزایش شش درصدی در تعداد پرونده‌های خروجی است؛ در سه ماهه نخست سال نیز تعداد 119هزار پرونده ورودی و 117 هزار پرونده مختومه ثبت شده است.
وی با تشریح اقدامات انجام شده برای افزایش بهره‌وری در مجموعه دادگستری استان البرز بیان کرد: افزایش چارت در بخش اداری و قضایی به صورت جدی پیگیری شده است تا جایی که با توجه به تغییرات اندک از ابتدای استان شدن، تعداد پست‌های قضایی 60 درصد و تعداد پست‌های اداری 55 درصد رشد یافته است.
فاضلیان تشکیل «کمیته اتقان آرا» در استان البرز برای اولین بار در کشور را یکی دیگر از مهمترین اقدامات استان عنوان کرد و ادامه داد: برای این کمیته اساسنامه‌ای با محوریت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان تدوین و در آن شاخص‌های رای برتر تدوین شده است؛ در این کمیته که متشکل از هیاتی از قضات مجرب است آرای کیفری و عمومی مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس نقاط ضعف آن‌ها راهکار ارئه می‌شود.
اجرای طرح سلامت کارکنان در استان البرز
وی به اجرای «طرح سلامت کارکنان» در استان البرز اشاره کرد و گفت: این طرح برای اولین بار در کشور با کمک معاونت منابع انسانی و دانشگاه علوم پزشکی با هدف توجه به سلامتی جسمی و روانی همکاران اجرایی شده و بر اساس مطالعات مدون پیش خواهد رفت.
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز توجه به سلامت اداری را یکی از مهمترین اولویت‌های استان عنوان کرد و توضیح داد: مهمترین سرمایه دستگا قضایی اعتماد مردمی است و در مقابل هر عمل یا فردی که به این اعتماد صدمه وارد کند می‌ایستیم؛ بر اساس نظرسنجی‌ای که صداوسیمای استان در پایان سال 95 داشته 70 درصد مردم از عملکرد دستگاه قضایی استان ابراز رضایت کرده‌اند که دستاورد مهمی برای این مجموعه است همه سختی‌ها را برای همکاران در بخش‌های مختلف به شیرینی تبدیل می‌کند.
اضافه شدن 30 هزار متر مربع به فضای اداری دادگستری استان
وی توجه به تقویت حوزه‌های زیرساختی در مجموعه واحدهای قضایی استان را از جمله اقدامات انجام شده در راستای تسهیل در ارائه خدمات قضایی مناسب به مردم عنوان کرد و اظهار داشت: در طول 2 سال اخیر کلنگ احداث مجموعه‌های متعددی در استان بر زمین زده شده و تا پایان سال 97 بیش از 30 هزار متر مربع به فضای اداری استان اضافه می‌شود که حدود 5 هزار متر مربع آن در 15 روز آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
رئیس کل دادگستری استان البرز ارائه آموزش‌های ضمن خدمت و تقویت زیرساخت‌ها در حوزه IT را بخش دیگری از اقدامات برای افزایش کارآیی بخش قضایی بیان کرد و گفت: در سال 95 بیش از 25 هزار متر کابل‌کشی جدید در سطح حوزه‌های قضایی انجام شده و کلیه حوزه‌های قضایی به شبکه فیبر نوری متصل شده‌اند و علاوه بر آن نیز از طریق بی‌سیم، سیستم پشتیبانی در نظر گرفته شده که با تمهیدات انجام شده در آینده به هیچ وجه قطعی شبکه نخواهیم داشت.
حل مشکل قطعی شبکه
وی افزود: در این راستا همچنین پهنای باند، از 2 مگابایت در ثانیه به 30 مگابایت در ثانیه ارتقا یافته و در آینده نزدیک شبکه ویدئو کنفرانس در شش نقطه استان برقرار شده که این موضوع می‌تواند در توسعه امور آموزشی و ارتباط نزدیک با حوزه‌های قضایی تاثیر فراوانی داشته است.
فاضلیان با تاکید بر اینکه قاضی و قضاوت در دستگاه قضایی موضوعیت دارد و قاضی، محور دستگاه قضایی است بیان کرد: هدف مجموعه و واحدهای نظارتی، صیانت و حفاظت مستمر و پایدار از شئونات امر قضاوت است.
وی با تبیین اهمیت نظارت در دو بعد حفاظتی و اطلاعاتی اظهارکرد: در بعد حفاظتی، هدف مقابله و رفع مفاسد و حفظ نیروی ارزشمند انسانی از خطرات بالقوه و جلوگیری از هدررفت آن است که در این بعد به جای مچ‌گیری، اصل بر پیش‌بینی و پیشگیری است.
رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: یک بعد دیگر فعالیت‌های دستگاه‌های نظارتی، تولید اطلاعات است که مدیریت می‌تواند با اتکا به اطلاعات بخش نظارتی نسبت به هدایت و بهره‌گیری مناسب از مجموعه عوامل انسانی و مادی در جهت ارتقای سازمانی و برنامه‌ریزی مناسب اقدام کند؛ بنابراین ضرورت ارتباط بین بخش نظارت و مدیریت یک امر غیرقابل انکار است زیرا مدیریت بدون نظارت به مانند شمشیر بدون غلاف است.
وی در پایان توجه به نیروهای جوان را یکی از استراتژی‌های موفق استان در حوزه قضایی بیان کرد و متذکر شد: به دلیل نگاه چرخشی که در مدیریت وجود داشته و نیز با هدف ایجاد انگیزه، بیش از 55 درصد قضات در سال 95 ارتقای سمت داشته‌اند.

[ایسنا]

 

اخبار کرج از روزنامه ها و هفته نامه های محلی انتخاب می گردند، اين سايت هيچ مسووليتی در قبال صحت و سقم اين اطلاعات ندارد.

صفحه نخست
اخبار کرج
شهروندان و مسوولين
فروشگاه اينترنتی

 
راهنمای ۱۱۸
118 استان تهران
تلفن‌های ضروری
اطلاعات اصناف

معرفی شرکت شما
 

اطلاعات شهری
تاريخچه کرج
گردشگاه‌های طبيعی
مکانهای تاريخی
پيش بينی آب و هوای کرج
برنامه سينماها
نقشه حرکت مترو
زمان حرکت مترو از کرج
زمان حرکت مترو از گلشهر
گالری عکس
 
تفريحی
پخش زنده تلويزيونهای ايران
فال حافظ
طالع بينی

تماس با ما
نظر خواهی

 
  کليه حقوق اين وب سايت متعلق به شبکه اطلاعات شهری کرج ميباشد.
برداشت مطلب با ذکر منبع و لينک به وب سايت بلامانع است.
با حمايت شبکه اينترنت پرديس.